KomolyPortál · Kávéházi sarok · Tudomány
Szabály vagy kivétel?
2014. 04. 20. 12:05   @Sipi (#48)    § (3) 
argon
argon    
[...] már csak bő egy évet kell várni és végre meglátjuk, hogy is néz ki a Plútó! *bowl* http://hu.wikiped...w_Horizons

Én is várom. *smile*
2014. 04. 18. 22:11   @argon (#47)    § (2) 
Sipi
Sipi    
A témába vágó, nagyon izgalmas hír.

Itt a cikk folytatása.

Ez is jó, de az is, hogy már csak bő egy évet kell várni és végre meglátjuk, hogy is néz ki a Plútó! *bowl* http://hu.wikiped...w_Horizons
2014. 04. 18. 13:04   @argon (#42)    § (1) 
argon
argon    

Itt a cikk folytatása.
2013. 11. 18. 18:06 
argon
argon  
2013. 11. 08. 21:57   @argon (#44)    § (1) 
Sipi
Sipi    
Egy újabb, a témába vágó érdekes, de semmiképpen sem meglepő hír olvasható itt.

Valóban érdekes, kösz, hogy belinkelted!
2013. 11. 05. 15:14 
argon
argon  
Avatar Egy újabb, a témába vágó érdekes, de semmiképpen sem meglepő hír olvasható itt.
2013. 04. 23. 08:28   @argon (#42)    § (1) 
Sipi
Sipi    

*clap* Pont mostanában olvastam Zsoldos Péter Gregor Man trilógiáját, amiben az első csillagközi utazás során kiderül, hogy a legközelebbi naprendszerben is van élet (a könyvben persze a történet miatt értelmes élet).
2013. 04. 22. 20:19 
argon
argon  
Avatar A témába vágó, nagyon izgalmas hír.
2012. 08. 13. 13:09   @pszí (#38)    § (2) 
Sipi
Sipi    

Nagy várakozással várom a fejleményeket. Szerintem, inkább azon van a hangsúly, hogy milyen az az élet, illetve milyen további, a bonyolultabb felé mutató egykor, netán jelenleg is létező életformákra utaló nyomokat talál.

Persze, így van. Azért nem semmi, hogy a "7 minutes of terror" jellemzést a magyar újságírók képesek voltak a terror 7 percének fordítani (a neten több helyen láttam). Azt eddig is tudtam, hogy nem tudnak magyarul, most kiderült, hogy angolul sem. (Tisztelet a kivételnek!)
2012. 08. 08. 15:19 
kbz
kbz  

Egy adalék Dirac precizitásához. Kanadában tartott előadást egyetemi fizikatanároknak. A végén megkérdezte, hogy van-e valakinek kérdése. Az egyik professzor jelentkezett:
- A tábla bal felső sarkában lévő képletet nem értem.
Mire Dirac:
- Ez kérem állítás volt. Kérdése van-e valakinek?
2012. 08. 08. 14:32 
vichy
vichy  
Avatar A www.thefreedictio...-on találtam pár anekdotát a 110 évvel ezelőtt született Dirac-ról (bocs, hogy csak így angolul):

Today's birthday:

Paul Adrien Maurice Dirac (1902)

Dirac was an influential English mathematician and theoretical physicist. In 1928, he published a version of quantum mechanics taking into account the theory of relativity. His theory predicted an antiparticle to the electron, and, in 1932, the positron was discovered. That year, Dirac was appointed to the same University of Cambridge chair once held by Isaac Newton. Likely autistic, Dirac was known for his precise nature and literal view of the world.

Dirac was known among his colleagues for his precise and taciturn nature. His colleagues in Cambridge jokingly defined a unit of a dirac which was one word per hour. He criticized the physicist J. Robert Oppenheimer's interest in poetry: "The aim of science is to make difficult things understandable in a simpler way; the aim of poetry is to state simple things in an incomprehensible way. The two are incompatible."

Dirac married Eugene Wigner's sister, Margit, known as Manci, in 1937. According to a story told in different versions, a friend or student visited Dirac, not knowing of his marriage. Noticing the visitor's surprise at seeing an attractive woman in the house, Dirac said, "This is... this is Wigner's sister". *smile*
2012. 08. 08. 12:35   @Sipi (#37)    § (1) 
pszí
pszí    

Sikeresen landolt a Curiosity a Marson ma reggel! *clap* Azon tűnődtem, vajon mekkora fordulópontot jelentene a tudományban, ha kiderülne, hogy valaha volt élet a Marson...

Nagy várakozással várom a fejleményeket. Szerintem, inkább azon van a hangsúly, hogy milyen az az élet, illetve milyen további, a bonyolultabb felé mutató egykor, netán jelenleg is létező életformákra utaló nyomokat talál.
2012. 08. 06. 12:13 
Sipi
Sipi  
Avatar Sikeresen landolt a Curiosity a Marson ma reggel! *clap* Azon tűnődtem, vajon mekkora fordulópontot jelentene a tudományban, ha kiderülne, hogy valaha volt élet a Marson...
2012. 04. 30. 18:37 
pszí
pszí  

Nem állítottam, hogy elégséges feltétel lenne, csupán annyit, hogy a jelenlegi földi élet kialakulásához szükséges. :-)
2012. 04. 30. 17:47 
Tomás
Tomás  
Avatar PS: és persze akár tökmagolajjal, petrezselyemmel (vagy korianderrel), szezámmaggal és medvehagymával is készíthetünk pestót. Más lesz ugyan az íze, de nem feltétlenül rosszabb. Csupán egy alkotórészt nem lehet lecserélni: azt, aki az elemeket összeállítja.

Mi azonban az élet létrejöttének katalizátora?
2012. 04. 30. 17:42   @pszí (#33)    § (6) 
Tomás
Tomás    

Hohó... szénről eddig nem volt szó... :)

megaztán: most áttértünk a "miből épül fel" kezdetű kérdésre... akkor azért még egy pár elem szükségeltetik, nem csupán a szén és a hákettőó... (én azt hittem, a környezeti feltételekről beszélünk, nem az "alapanyagról")

A szenet és a vizet azért emeltem ki, mert gyakran mondjuk, hogy a földi élet szén alapú, de azt is, hogy víz alapú, és Te ugye a víz ellenében vitatkozol. Persze, hogy kellenek más elemek is, például nitrogén (lásd peptidkötés).

Szerinted, létezhet-e egy olyan helyen "víz alapú" élőlény, melynek környezetében egyetlen vízmolekula sincs? :-) Ráadásul, a földi élet jelenlegi tudásunk szerint vízben alakult ki (lásd ősóceán), azaz, ismétlem, a jelenlegi földi élet kialakulásának szükséges feltétele a víz jelenléte alapanyag és környezet tekintetében is. :-)

Ha ragaszkodsz hozzá. :D

Akkor is áll, hogy a víz, napfény, szén nitrogén, stb. megléte még nem vezet szükségszerűen az élet létrejöttéhez. Attól, hogy az ebédre elfogyasztott pesto szükséges feltétele volt az olívaolaj, a friss bazsalikom, a dió (bár lehetett volna fenyőmag, vagy akár mandula is) ill. a fokhagyma. Ezen alkotórészek önmaguktól még nem lesznek pestóvá. Vagyis a pesto elsődleges feltétele valaki, aki a recept ismeretében elkészíti. És ezen elsődleges feltétel az élet kialakulásának esetében ismeretlen.
2012. 04. 30. 16:28   @Tomás (#30)    § (5) 
pszí
pszí    

megaztán: most áttértünk a "miből épül fel" kezdetű kérdésre... akkor azért még egy pár elem szükségeltetik, nem csupán a szén és a hákettőó... (én azt hittem, a környezeti feltételekről beszélünk, nem az "alapanyagról")

A szenet és a vizet azért emeltem ki, mert gyakran mondjuk, hogy a földi élet szén alapú, de azt is, hogy víz alapú, és Te ugye a víz ellenében vitatkozol. Persze, hogy kellenek más elemek is, például nitrogén (lásd peptidkötés).

Szerinted, létezhet-e egy olyan helyen "víz alapú" élőlény, melynek környezetében egyetlen vízmolekula sincs? :-) Ráadásul, a földi élet jelenlegi tudásunk szerint vízben alakult ki (lásd ősóceán), azaz, ismétlem, a jelenlegi földi élet kialakulásának szükséges feltétele a víz jelenléte alapanyag és környezet tekintetében is. :-)
2012. 04. 30. 16:25   @Tomás (#30)    § (5) 
Sipi
Sipi    

az a vicc, hogy mivel életet még nem sikerült "gyártani" ezért nem is tudjuk, mi minden kell a létrejöttéhez.

Azért szerintem nem ördögtől való dolog feltételezni, hogy az élet - legalábbis az általunk ismert élet - létrejöttéhez legalább azok a dolgok szükségesek, mint amik a fennmaradásához is...
2012. 04. 30. 16:04   @pszí (#29)    § (4) 
Tomás
Tomás    

Hiszen utána tovább lehetne kérdezni:na de a Marson/Holdon/meteoron/fityfenén hogy a túróba jött létre az élet? Arra majd azt mondják - oda egy megint másik bolygóról gyütt... és így tovább a végtelenségig.

Nem biztos, hiszen, csak arról van szó, hogy a Földön nem alakulhatott ki, de, ha mondjuk a Marsról származik, miért ne lehetne magyarázatot találni az ottani körülmények szerint? :-)

Mert egyelőre semmilyen körülmény szerint nem sikerült választ találni. *flout*
2012. 04. 30. 16:02   @pszí (#27)    § (4) 
Tomás
Tomás    

HAHA! De a jelenlegi élet kialakulásának egyetlen fő feltétele az a tény, hogy előtte már volt élet. Víz ide vagy oda. *grin*

Ezért hangsúlyozom a "fenntartás" szót. Hogy a KIALAKULÁS feltételei mik: az homály.

Csakhogy az "előtte" lévő élet is szén és víz alapokon nyugszik. :-)

az a vicc, hogy mivel életet még nem sikerült "gyártani" ezért nem is tudjuk, mi minden kell a létrejöttéhez.
KomolyPortál · Kávéházi sarok · Tudomány
Szabály vagy kivétel?