KomolyPortál · Kávéházi sarok · Egyéb művészet és kultúra
Kortárs magyar irodalom
2012. 04. 28. 13:56 
kbz
kbz  

Tóth Krisztina: Hazaviszlek, jó?
(Magvető, 2009)

50 rövid írás van az alig 230 oldalas kötetben. A színvonal meglehetősen hullámzó, néhány kis tárca közhelyek semmitmondó - de nagyon jól megírt - ragozása. De van a könyvben néhány rendkívül mély, kifejezetten zseniális írás. (Érdekes módon nekem főleg a szerencsétlen sorsú, perifériára szorult emberekről szólóak tetszettek.)
2012. 04. 28. 13:53 
kbz
kbz  
Avatar Áthoztam a "Ki milyen könyvet olvasott mostanában?" rovatból, mert ott elkeveredne a rengeteg féle könyv (regény, non-fiction, science-fiction, stb.) között. Úgy gondolom, az új magyar irodalmi alkotás követése megérdemel egy külön téma-lapot:

Rakovszky Zsuzsa: VS
(Magvető, Budapest, 2011, 394 oldal)

Rakovszky Zsuzsáról első regénye (A kígyó árnyéka) megjelenése óta tudom, hogy nagyszerű író.

Mostani regénynek az az egyik különlegessége, hogy teljességgel egy valós személyről, Vay Sarolta/Sándorról szól, hitelesen követi az eseményeket, valamennyi szereplőjét valódi nevén szerepelteti. Akit érdekel az igazi VS történetének "tudományos" leírása, elemzése, személyiségének analízise, annak nyugodtan ajánlható Borgos Anna tanulmánya:

http://www.holmi....adfordulon

De a tanulmány az tanulmány, a jó regény pedig mindenképpen valami többlettel kell hogy szolgáljon. És Rakovszky Zsuzsa könyve meg is adja ezt a többletet, elsősorban csodálatos nyelvezetével! Szinte újrateremti a mintegy száz évvel ezelőtti magyar regényírás legszebb nyelvi hagyományait, anélkül, hogy ne éreznénk folyamatosan: kortárs szerző könyvét olvassuk.

Nekem nagy élmény jelentett ez a regény. Nem is emlékszem, mikor olvastam végig hasonló terjedelmű könyvet egyetlen hétvégén!
KomolyPortál · Kávéházi sarok · Egyéb művészet és kultúra
Kortárs magyar irodalom