KomolyPortál · Komolyzene · Általános eszmecsere
Kortárs-zene
2017. 09. 25. 15:38 
kbz
kbz  

The World's Ransoming (A világ megváltása)
Christine Pendrill - angolkürt

The Confession of Isobel Gowdie (Isobel Gowdie vallomása)

London Symphony Orchestra - Colin Davis

LSO Live, 2003, 2007

A World's Ransoming Nagycsütörtök liturgiájának zenei képe (a cím Aquinói Szt Tamás Pange lingua költeményének frázisa). Kiemelkedő szépségű az angolkürt újra meg újra felbukkanó fájdalmas éneke.

A Confession a reformáció kezdete utáni 150 évben Skóciában kivégzett 4500 (!) "boszorkány"-nak állít megkésett zenei emlékművet. A boszorkányüldözési hisztéria egyik áldozata, Isobel Gowdie a kínvallatások hatására képtelennél képtelenebb cselekedeteket vallott be, s mindez persze nem volt elegendő a máglyahalál elkerüléséhez...

A CD-tok hátsó lapja szerint "The Confession of Isobel Gowdie confirmed Scottish composer James MacMillan as a major talent in 1990". Eszembe nem jutna elvitatni a mondat igazságát, már a sokadik MacMillan mű, amely elnyerte csodálatomat.
2017. 09. 22. 16:33 
kbz
kbz  
Avatar Valentyin Szilvesztrov (*1937):

Négy posztludium
(2004)    16'48"
Elisaveta Blumina - zongora

Hymn
(2001)   6'20"

Stuttgart Chamber Orchestra - Thomas Sanderling

SWR2, 2015

Szilvesztrov "utójátékai" legfeljebb arra jók, hogy a hitetleneket meggyőzzék: ma is tudnak a zeneszerzők "szép, andalító" zenéket írni. Amúgy a legnagyobb jóindulattal is csak a szalonzene kategóriába sorolhatóak (a Mahler V. Adagiettoja, mondjuk, 10:1 arányban felhígítva). Elisaveta Blumina az ugyanezen CD-n szereplő Usztvolszkaja Zongoraverseny (ld. előző beírás) szólistájaként ragyogó zongoristának bizonyult. Szerepeltetése itt túlzás, ezekhez a darabokhoz Richard Clayderman is elég lett volna...

A Hymn talán egy hajszállal érdekesebb zene.
2017. 09. 21. 11:23 
kbz
kbz  
Avatar Galina Usztvolszkaja (1919-2008): Zongoraverseny (1946)
    (Koncert zongorára, vonószenekarra és üstdobra)

Elisaveta Blumina - zongora, Jürgen Spitschka - üstdob
Stuttgart Chamber Orchestra - Thomas Sanderling

SWR2, 2015

Usztvolszkaja legkorábbi kompozíciója, amelyet felvett művei jegyzékébe. Az egytételes, bő 18 perces versenymű kissé hagyományosabb zene, mint Usztvolszkaja megannyi későbbi kompozíciója, de már számos, a szerzőre jellemző elem megjelenik a műben: mint például a rendkívül erős dinamika, az egyszerű elemek ismétlése (főként a darab végén).

Egészében véve: nagyon élvezetes, rendkívül hatásos alkotás.
2017. 09. 18. 16:20 
kbz
kbz  
Avatar Gubaidulina: Ten Preludes - for solo cello   (1974, 18'54")

Alexander Ivashkin - cselló

Chandos, felv.: 2000

A tíz rövid, 1-3 perces darabból álló sorozatnak Gubaidulina eredetileg a Ten Studies címet adta (így is jelent meg az első nyomtatásban), s az egyes darabok címei is egyszerűen a játékmódra utalnak (pl. Legato - Staccato, vagy Senza arco). Később keletkezett az egyes darabok művészi értékét jobban figyelembe vevő cím.

Most, kétszer végighallgatva a sorozatot, nem vonnám kétségbe a prelúdiumok művészi karakterét, mégis úgy érzem, egészében az eredeti cím volt a kifejezőbb...
2017. 09. 14. 08:33 
kbz
kbz  
Avatar Gubaidulina: In croce    (1979, 14'19")

Alexander Ivashkin - cselló, Malcolm Hicks - orgona

Chandos, felv.: 2000

Gyanítom, nem sok művet írtak csellóra és orgonára... Sofia Gubaidulina (*1931) darabja tehát már a hangszer-összeállítás miatt is megérdemelné a figyelmünket, azonban sokkal lényegesebb, hogy csodálatosan élvezetes zene született.

A mű első felében a két hangszer egy izgalmas drámai csúcspont felé halad, majd a gordonka éneklő mély hangoktól egyre feljebb kúszó dallamát "keresztezi" az orgona magas hangoktól lefelé  irányuló mozgása. A darabot rövid "epilógus" zárja, amelyben az orgona hangja fokozatosan elenyészik, az egyre halkuló, s végül magára maradó gordonka pedig egy gyors, erőteljes, lefelé haladó futammal zár.

Nem tudom, egy koncertteremben vagy templomban hogyan oldható meg a két hangszer hangjának a térbeli és dinamikai egyensúlya, itt, a Chandos felvételén - feltehetően a hangmérnök munkájának is köszönhetően - ez ragyogóan sikerült!
2016. 02. 25. 22:21   @kbz (#193)    § (1) 
Sipi
Sipi    
2016. 02. 18. 16:41 
pszí
pszí  
Avatar Szomorú kötelességemnek eleget téve, áthelyeztem Pierre Boulez fényképét a Velünk élő zeneszerzők albumból a Kortársaink voltak (zeneszerzők) albumba.
2014. 04. 14. 14:50 
kbz
kbz  
Avatar Egy másik kedvenc, a hihetetlenül sokoldalú Lera Auerbach (neves költő, no meg az alábbi CD borítóját is ő festette):

www.classicstoday.com/wp-content/uploads/2013/03/Auerbach-225x225.jpg

Auerbach:24 Preludes
Auerbach:24 Sonata
Auerbach:24 Postlude

Ani Aznavoorian - cello
Lera Auerbach - piano

(Cedille, felv: 2012)

Tipikus expresszív, igen könnyen befogadható zene. Főleg a 24 Preludes telis-tele sziporkázóan ötletes, vagy éppen végletesen érzelmes tételekkel. Aznavoorian mindent tud, amit egy gordonkás tudhat, Auerbach virtuóz zongora-játékát pedig már többször megcsodálhattam!
2014. 04. 12. 19:52 
Sipi
Sipi  
Avatar Kalevi Aho-tól én is ismerek zenét, mégpedig a Mozart fuvolaversenyeihez írt kadenciákat. *grin* Azok zseniálisan sikerültek.
2014. 04. 12. 11:03   @kbz (#189)    § (2) 
kbz
kbz    
Avatar Nincs 2 hónapja, hogy ezt írtam:

Talán érdemes megjegyezni, hogy a kortárs zenében mennyi nagyszerű finn zeneszerzőt találunk!

Íme egy újabb példa:

www.bis.se/images/covers/BIS-SACD-1126_72_150.jpg

Aho: Chamber Symphony No. 1
Aho: Chamber Symphony No. 2

vez: S. Asbury
Aho: Chamber Symphony No. 3 - for alto saxophone and string orchestra
J.-E. Kelly - saxophone
vez: J.-J. Kantorow

Tapiola Sinfonietta
(BIS SACD, felv.: 2005)

Az első két kamaraszimfónia is nagyon élvezetes, szép zene, de a harmadik egyenesen csodálatos. Azoknak pedig, akik (hozzám hasonlóan) nagyon szeretik az altszaxofon hangját egyenesen kihagyhatatlan!
2014. 02. 24. 23:10   @kbz (#189)    § (2) 
pszí
pszí    
Talán érdemes megjegyezni, hogy a kortárs zenében mennyi nagyszerű finn zeneszerzőt (meg karmestert) találunk! Aligha véletlenül, úgy tudom, az egész EU-ban Finnország költ fajlagosan a legtöbbet az oktatásra. Mégiscsak ez a legjobb befektetés!

(a kiemelés tőlem)

Igen-igen!
2014. 02. 24. 17:42   @Sipi (#188)    § (1) 
kbz
kbz    
Írtam egy ismertetőt Magnus Lindberg lemezéről

Talán érdemes megjegyezni, hogy a kortárs zenében mennyi nagyszerű finn zeneszerzőt (meg karmestert) találunk! Aligha véletlenül, úgy tudom, az egész EU-ban Finnország költ fajlagosan a legtöbbet az oktatásra. Mégiscsak ez a legjobb befektetés!
2014. 02. 22. 11:39 
Sipi
Sipi  
Avatar Írtam egy ismertetőt Magnus Lindberg lemezéről: http://www.egaliz...dk/cd9.htm
2013. 07. 27. 16:40   @Sipi (#183)    § (1) 
pszí
pszí    

Megjelent Pierre Boulez eddigi műveinek 13 CD-s összkiadása a Deutsche Grammophon-nál. Bár én nem vagyok Boulez rajongója (sem mint zeneszerző, sem mint karmester), úgyhogy nem valószínű, hogy ez a doboz valaha a polcomra kerül, elismerem nagyságát.

i.prs.to/t_200/dg4806828.jpg

Vajon mikor lesz már végre egy MAHLER-összes Boulezzel...?  *helpless*

Kbzvel ismét egyetértve, engem sem különösebben vonz ez a doboz, mert én is elsősorban a kései műveit kedvelem, azok pedig javarészt már megvannak. Karmesterként viszont rendkívül jelentős. Nekem Berlioz is sokkal jobban tetszik Boulez felfogásában, mint a klasszikus, "nagyromantikus" felfogás - ez alól Bernstein felfogása kivétel, főleg a Fantasztikus szimfóniával.
2013. 07. 20. 23:47 
kbz
kbz  
Avatar Sajnos már eltávozott az élők sorából, de azért alighanem ide sorolható a kiváló koreai (de élete nagy részében Németországban élt) Isang Yun (más írásmóddal: Yun I-sang) (1917-1995), akinek elsősorban kamarazenéjét szeretem.

A mai "programom" ez volt:

Yun: 3. vonósnégyes
Yun: 4. vonósnégyes

(Nomos Quartet)

Yun saját megjegyzése szerint az 1. kvartettben (amit soha nem hallottam) még Bartókot követte. A másodikat a szerző visszavonta. A harmadik kissé kísérleti műnek tűnik, mintha Yun főleg a vonósnégyes-hangzás lehetőségeinek a feltárására koncentrálna. A negyedik viszont kifejezetten nagyon szép, élvezetes zene!

2013. 06. 30. 13:21 
kbz
kbz  

Harrison Birtwistle: Panic

John Harle - saxophone, Paul Clarvis - drum kit
BBC Symphony Orchestra / Andrew Davis

A mű ősbemutatójára 1995-ben, a híres Proms koncertsorozat záróestjén került sor. A Proms Last Night általában egészen sajátos hangulatú gálaest "sztár" fellépőkkel, népszerű programmal, sűrű zászlólengetéssel. Birtwistle művét a Royal Albert Hall közönsége még csak-csak tolerálta, de odakinn, a parkban, az eseményeket óriáskivetítőn követők valóságos "lázadást" keltettek (a BBC keverőpultjának porrá zúzásával).  A lemezt hallgatva - s ennél extravagánsabb műveket is bőven ismerve - ezt elég nehéz megérteni.

Viszont az 1995-ös Proms skandalumhoz kapcsolódóan olvastam az alábbi - s szerintem tökéletesen helytálló - bejegyzést:

"... was a big scandal at the Last Night of Proms in 1995, though you'd think the scandal would be playing the same 19th century stuff over and over and over again!"

(Kb.: "... az 1995-ös Proms zárókoncerten óriási botrány volt, de az ember azt gondolná, a skandalum inkább az, ha ugyanazokat a XIX. századi romantikus darabokat játsszák újra meg újra meg újra". És akkor még elég finom voltam a fordítással, mert a "stuff" jelent anyagot is, meg kacatot is...)

2013. 06. 20. 20:58   @Sipi (#183)    § (1) 
kbz
kbz    

Megjelent Pierre Boulez eddigi műveinek 13 CD-s összkiadása ...

Mivel Bouleznek többnyire a késői műveit szeretem, egyelőre megelégszem az eddig begyűjtött 5 (kizárólag) Boulez műveket tartalmazó CD-mmel.

2013. 06. 20. 09:11 
Sipi
Sipi  
Avatar Megjelent Pierre Boulez eddigi műveinek 13 CD-s összkiadása a Deutsche Grammophon-nál. Bár én nem vagyok Boulez rajongója (sem mint zeneszerző, sem mint karmester), úgyhogy nem valószínű, hogy ez a doboz valaha a polcomra kerül, elismerem nagyságát.

i.prs.to/t_200/dg4806828.jpg
2013. 06. 09. 13:19 
Sipi
Sipi  
Avatar Én pénteken este sajnos már nem leszek Pesten, pedig biztos érdekes lesz.
2013. 06. 09. 12:57 
kbz
kbz  

Köszi. Nagy kár, hogy ama péntek délutánom már foglalat...  *helpless*
KomolyPortál · Komolyzene · Általános eszmecsere
Kortárs-zene