KomolyPortál · Kávéházi sarok · Egyéb művészet és kultúra
Ki milyen könyvet olvasott mostanában?
2017. 06. 01. 10:40 
kbz
kbz  
Avatar Néhány napja Budapest egyik legsötétebb aluljáróján mentem át, s megpillantottam egy "könyvesboltot". Elől egy dobozban könyvek, darabonként 200 Ft-ért. Belenéztem, számos érdekes (és jó állapotban lévő) könyvet találtam. Íme egy, amit megvettem, s már el is olvastam:

Cziffra György: Ágyuk és virágok

Eddig is tudtam, hogy Cziffra elképesztő életutat járt be, de hogy ilyen poklokat élt túl, s ennyi szörnyűség után állt fel (legalább kétszer), azzal most szembesültem először!

Elmondhatnám, hogy stílusa nem hibátlan (olykor túl terjengős, olykor túlzottan fellengzős), szóvá tehetném zenei érdeklődésének bizonyos egyoldalúságát (pl. a kortárs szerzőkről egyetlen szava sincsen), de mindez eltörpül egy - rettenetes történelmi korszakban megnyilvánuló - példamutató emberi kitartás mellett.
2017. 05. 30. 10:59 
Sipi
Sipi  
www.typotex.hu/upload/book/3398/mackay110_wkk.jpg

David Mackay: Fenntartható energia - Mellébeszélés nélkül

Egy fórumon ajánlotta valaki ezt a könyvet, amiről eddig nem is tudtam. Ahhoz képest, hogy az eredeti angol nyelvű változat ingyenesen elérhető, ez a magyar kiadás meglehetősen drága, de egy fizikai dolgokat boncolgató könyvbe angolul nem akartam belevágni. Mindenesetre tényleg nagyon igényes, nem csoda, hogy olyan sokan nagyra tartják (az előszóban többek között Aszódi Attila méltatása is olvasható). A stílusa a témával ellentétben könnyed és vicces, a szerző az elején megjegyzi, hogy legelőször a hülyeségemissziót kellene csökkenteni. Még csak az elején járok, úgyhogy nem tudom összességében értékelni a könyvet, de az energetikával kapcsolatban nyilatkozó politikusok (sőt a "sötétzöld" környezetvédők) nagy része számára nem ártana kötelező anyaggá tenni, mielőtt megszólalnak...
2017. 05. 30. 10:46 
Sipi
Sipi  
admin.konyvaruhaz.info/media/products/medium/99142/borito.jpg

Rab Irén: Helyzet van! - Migráció-szürreál

Rab Irén egyetemi tanár évekig Németországban élt és a 2015-2016-os "menekültválságot" ott helyben élte át. Akkoriban egyfajta blogot írt a német tapasztalatairól, aminek az anyaga nemrég könyvben is megjelent. A blogírást kétszer hagyta abba, először a párizsi, aztán a brüsszeli terrortámadás után végleg. Mivel a blogon ironikus hangvételben elemezte az eseményeket, úgy gondolta, hogy ezek után már az irónia nem helyénvaló.
Mindenesetre érdekes volt utólag összeszedetten végigkövetni az eseményeket, érdekesen mutatja be a német propaganda és cenzúra működését a társadalomra illetve időnként összehasonlítja a magyar állami média működésével is.
A youtube-on megtalálható könyvbemutató alapján mondjuk én kicsit több fanyar humorra számítottam, ez tényleg inkább naplószerű, de ettől eltekintve jó kordokumentum.
2017. 05. 15. 21:50   @vichy (#432)    § (1) 
kbz
kbz    
Avatar Hát, nem lehetett könnyű élete. Kitty Ferguson könyvében (Stephen Hawking élete és világa) könyvében elég sokat olvastam kettejük kapcsolatáról.
2017. 05. 12. 13:22 
vichy
vichy  
Avatar Nemrég kezdtem bele, de nagyon érdekesnek tűnik! Stephen Hawking első feleségének visszaemlékezései:

marvin.bline.hu/product_images/32/B1311424.JPG
2017. 04. 18. 13:16 
vichy
vichy  
Avatar Ez is nagyon érdekes, és ami a fő, egyelőre értem is *bsmile*
images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/513ps0jSx9L._UY250_.jpg
2017. 04. 16. 17:47   @vichy (#426)    § (3) 
Sipi
Sipi    
Avatar "Ez nem túl szerencsés, de a hasonló műveknél legalább nem keverem össze a szereplőket és a történetszálakat, nem úgy, mint a regényeknél."
Na akkor tőled nehéz regényajánlatot kérni, mert azt fogod mondani, hogy olvastál egy izgalmas regényt, és aki el akarja kérni, azt mondod majd neki, hogy olvasd egyszerre ezt a hármat, akkor lesz izgalmas. *cool*
2017. 04. 10. 15:14   @vichy (#424)    § (1) 
vichy
vichy    
Ez is érdekes!

marvin.bline.hu/product_images/1093/1111003114300.JPG

A vége felé pedig érdekes fejtegetés van arról, hogy miért élvezzük a zenehallgatást.
2017. 03. 22. 18:11   @kbz (#427)    § (5) 
pszí
pszí    

Igen, azt hiszem mindenben egyetértünk. Röviden azt mondanám, hogy elsősorban a mindenhez érteni akarás a legnagyobb probléma a szerző részéről; másodsorban pedig az egészen triviális dolgok végtelenségig magyarázása - sokszor úgy éreztem, hogy már nem is az olvasónak magyaráz, hanem saját magának...

Összességében pont ez a "fésületlenség" mégis a legnagyobb erénye a könyvnek, mert emiatt tud időnként azokhoz az állomásokhoz eljutni, amik miatt érdemes volt elolvasni a könyvet.
2017. 03. 15. 09:26   @pszí (#418)    § (4) 
kbz
kbz    
... Azóta már én is végigolvastam a könyvet, és nem bántam meg. Valóban provokatív, - és ahogyan vártam - gondolatébresztő könyv.

Már én is elég régen befejeztem Harari: Sapiens könyvét. Egy darabig azt terveztem, hogy írok egy hosszabb beszámolót, kommentárt. De ehhez nyilvánvalóan újra át kellett volna olvasnom legalább néhány fejezetét, kiírni idézeteket, szóval az nagyon nagy munka lett volna. Inkább csak röviden reagálok.

Pszí fent idézet értékelésével tökéletesen egyetértek. A provokatív jelleg illusztrálására: bizony el tudom képzelni, amint egyes olvasók a szívükhöz kapnak, amikor a kommunizmust vallásnak nevezi, vagy a nemzetiszocializmust genetikai humanizmusként értékeli...

Időnként remek meglátásai vannak, időnként nagyon felbosszantott egyoldalúságával.

Miközben hosszasan elemzi, hogy a "gaz" tőkések miért támogatják a tudományos kutatásokat, egy szava sincs arról, hogy miért patronálnak művészeket.

Hosszasan dorgálja az embert, hogy kiírt másik fajokat, de egy szót sem szól arról, hogy - egyetlen fajként - tudatosan meg is ment fajokat a pusztulástól. (Ki hallott olyanról, hogy az oroszlánok gyűlést tartanak, ahol megbeszélik: be kellene tiltani a zebrák fogyasztását, nehogy teljesen kipusztuljanak szegények!)

Részletesen kifejti, hogy noha szinte minden kultúrában megjelent a nők hátrányos helyzete, arra a következtetésre jut, hogy ennek nincs semmiféle biológiai oka. Nem vagyok biológus, de kettőt kapásból tudnék mondani!

Érveit sok (időnként fárasztóan sok) példával illusztrálja, aztán ha valami nem illik a rendszerébe, azt a "kivétel erősíti a szabályt" buta közhellyel elintézi.

Azt ígértem, hogy rövid leszek, ezért itt abbahagyom.

Nehéz megvonnom a mérleget: nálam az egyetértő élvezet, vagy az egyet nem értő bosszankodás volt a több?

De Pszí másik megjegyzésével is maradéktalanul egyetértek: "végigolvastam a könyvet, és nem bántam meg".
2017. 02. 27. 07:51   @kbz (#425)    § (2) 
vichy
vichy    
Avatar Úgy, hogy mindegyikbe belekezdek. *blush* Kb. a közepén járok ennek is, úgyhogy épp 5 könyvet olvasok egyszerre. Ez nem túl szerencsés, de a hasonló műveknél legalább nem keverem össze a szereplőket és a történetszálakat, nem úgy, mint a regényeknél.
2017. 02. 25. 12:09   @vichy (#424)    § (1) 
kbz
kbz    
Avatar Ó, Te hány nagy könyvet olvasol hetente?

*shock2*
2017. 02. 23. 08:49 
vichy
vichy  

marvin.bline.hu/product_images/1093/1111003114300.JPG
2017. 02. 19. 13:17   @kbz (#420)    § (5) 
pszí
pszí    
Egyelőre leginkább a bőbeszédűsége zavar

Igen, sajnos sokszor túlzásba esik.
2017. 02. 14. 09:22   @vichy (#421)    § (6) 
vichy
vichy    
Avatar Az Acemoglu-Robinson könyv annyira azért jó, hogy kitekintést nyújt más földrészek történetére is, vagyis nem csak mindig Európa, Észak-Amerika van a központban. Így - nekem legalábbis - sok újat mond. Viszont valamiért nagyon lassan haladok csak vele, mindig alig várom már az adott fejezet végét...
2017. 02. 14. 09:16   @kbz (#420)    § (5) 
vichy
vichy    
Avatar Sapiens: Igen, néha én is kicsit túlmagyarázottnak éreztem. De ő még semmi az Acemoglu - Robinson könyvhöz képest! Azzal azt hiszem, fel is hagyok *ago*
Kíváncsi leszek a kritikai megjegyzéseidre!
2017. 02. 13. 13:48   @pszí (#418)    § (4) 
kbz
kbz    
Avatar Most már én is olvasom Harari Sapiens könyvét (az angol nyelvű kiadást). Bár még csak a közepén tartok, de egyet kell értenem azzal, hogy érdekes, helyenként újat mondó is - és helyenként érdemes a kemény kritikára...

Egyelőre leginkább a bőbeszédűsége zavar, egy csomó dolgot még hosszasan magyarázgat, amikor már régen megértettem, hogy mit akar mondani.

Részletesebben majd ha végeztem az olvasással.
2017. 02. 02. 13:13   @pszí (#418)    § (4) 
vichy
vichy    

Köszönöm szépen, igyekszem majd sűrűbben benézni, mint eddig! *beckon3*

Most ezt kezdtem el. Vannak benne érdekes részek, de eddig kevésbé tetszik, mint a Sapiens.

marvin.bline.hu/product_images/1333/B1065268.JPG
2017. 01. 27. 16:14   @vichy (#417)    § (3) 
pszí
pszí    

Több ismerősöm, barátom beszélt már a könyvről, bár sok kritikával illeték, nagyon ajánlották. Engem leginkább előbbi győzött meg - azaz a sok kritika - arról, hogy érdemes lehet elolvasni a könyvet. Ugyanis csak ilyen munka lehet gondolatébresztő, újat mondó - legalábbis számomra. Azóta már én is végigolvastam a könyvet, és nem bántam meg. Valóban provokatív, - és ahogyan vártam - gondolatébresztő könyv.

Szóval, kérdésedre a válaszom: inkább utóbbi. :-)

Ui.: Nagyon örülök, hogy ismét jelentkeztél a Portálon! *clap*
2017. 01. 23. 07:55   @pszí (#416)    § (2) 
vichy
vichy    

Részletes könyvajánlóm hatása, vagy épp egyet gondoltunk?
KomolyPortál · Kávéházi sarok · Egyéb művészet és kultúra
Ki milyen könyvet olvasott mostanában?