KomolyPortál · Komolyzene · Hangfelvételek
Legújabb lemezeink
2017. 10. 05. 19:32 
kbz
kbz  
Avatar Messiaen: Préludes (1929)
Messiaen: Pièce pour piano et quatuor à cordes (1991)

Kaija Saariaho: Prelude (2006)
Kaija Saariaho: Ballade (2005)
Kaija Saariaho: Je sens un deuxième coeur (2003)

Gloria Cheng - piano
Calder Quartet

harmonia mundi, 2012

Messiaen egyik legkorábbi és egyik legutolsó műve került egymás mellé. A nyolc tételes zongoraciklus még csak helyenként előlegezi a Mester későbbi remekeit, az alig három és fél perces zongoraötös elsősorban hihetetlenül erős tömörségével hat.

Saariaho két zongoradarabja a legszelídebb alkotások, amiket eddig hallottam a Párizsban élő finn zeneszerzőnőtől. A zongorára, mélyhegedűre és csellóra írt trió (Je sens un deuxième coeur) öt tételét második operájának (Adriana Mater) zenei anyagából állította össze a szerző. Maga az opera története meglehetősen horrorisztikus (háború, erőszak), ennek megfelelően a zene sem "szelíd", de mindvégig könnyen követhető, befogadható.

Gloria Cheng kiváló előadásának az értékét tovább növeli, hogy a két Saariaho zongoradarab felvételén jelen volt a szerző, így azok az interpretációk bizonyos értelemben etalonnak tekinthetőek.
2017. 09. 24. 12:21 
kbz
kbz  

Egmont - kísérőzene

Két F-dúr induló
(WoO 18 és 19)

Ah! perfido - hangversenyária

Madeleine Pierard - szoprán
New Zealand Symphony Orchestra / James Judd

Naxos, 2003, 2007

A teljességre törekvés jegyében illet beszerezni ezt a lemezt, de azért nem véletlen, hogy az Egmont kísérőzene messze legtöbbet játszott részlete a Nyitány.

A két induló: jók, de azért szellemességük elmarad a Fidelio ragyogó indulójától!

A hangversenyária előadásában kellemes meglepetés az - általam eddig nem ismert - Új-Zéland-i énekesnő.
2017. 09. 19. 16:21 
kbz
kbz  
Avatar Mahler: Gyermekgyászdalok
Wagner: Wesendonk dalok
Wolf: Három Mörike dal

Waltraud Meier

Orchestre de Paris / Daniel Barenboim

apex (redeti: Erato, 1988, Live)

Waltraud Meier remekel. Lenyűgöző, hányféle hangsúllyal, milyen kifejezően tud (tudott) énekelni!

*clap*
2017. 09. 12. 21:20 
kbz
kbz  

2. Zongoraverseny
, b-moll, Op. 60   41'10"

Gesulado Coggi - zongora

Momento musicale e Minuetto 8'33"
Novelletta                        6'08"
Serenata                                  5'03"
Colore orientale               8'01"

Orchestra Sinfonica di Roma
vez: Francisco La Vecchia

Naxos, felv: 2007-2008

Riccardo Muti egyik budapesti fellépésén úgy vezette elő a rövid ráadást, hogy "Martucci az olasz Mahler". Ezzel felkeltette érdeklődésemet... Valóban, szinte egyidőben éltek (Mahler: 1860-1911, Martucci 1856-1909), s talán még az is megemlíthető, hogy Mahler élete utolsó koncertjén éppen Martucci 2. zongoraversenyét (is) vezényelte.

Nekem ezen formaságokon kívül más rokonságot nemigen sikerült felfedeznem. Martucciból (legalábbis az ezen a CD-n található műveiből) tökéletesen hiányzik a Mahlerre oly jellemző előremutatás, a szarkazmus, az ellentétek izgalmas egymásnak feszülése... szóval minden amiért Mahler zenéjét annyira szeretem.

A zongoraverseny érdekesen indul, engem hangulatában egy kissé Schumann ragyogó a-moll koncertjére emlékeztet, aztán ahogy telnek a percek, az egész egyre jelentéktelenebbé válik. A zene dinamikája kifejezetten szegényes - persze nem tudom megítélni, hogy ezt a mű, vagy az előadás számlájára kell írni.

A négy rövid átirat (eredetileg valamennyi zongoradarabok egy-egy tétele volt, később maga Martucci hangszerelte meg őket) mindegyike hangulatos zenemű - de annál semmivel sem több.

2017. 09. 11. 10:15 
kbz
kbz  
Avatar Berlioz: L'Enfance du Christ

Y.Beuron, K.Cargill, W.Dazeley, M.Rose, P.Rose
Tenebrae Choir /London Symphony Orchestra
vez. Colin Davis

LSO Live, SACD, felv: 2006

Most találkoztam először Berlioz magyarul Krisztus gyermekkora című oratóriumával. A mű sokkal "szelídebb" mint Berlioz sok más alkotása, mint a kísérőfüzet szerint maga a szerző fogalmazott: "A téma természete hozta elő a naiv, gyengéd zenei stílust". Zenei apparátusa (a zenekar és a kórus létszáma) is kisebb, mint amit Berlioznál megszoktunk. A zene tele van szép dallamokkal, kecsességgel, nemesen egyszerű megoldásokkal. Mégis, úgy vélem a több mint másfél órás előadásban elég sok "üresjárat" is adódik, s ezért nem véletlen, hogy Berlioz más oratorikus művei gyakrabban kerülnek előadásra.

Az előadás kitűnő. Colin Davis a közelmúlt legavatottabb Berlioz-interpretátora volt, a szólisták valamennyien szépen énekelnek, a kórus egyszerűen csodálatos. Bár szóló szerepe nincs, s ezért a CD-n nem tüntetik fel külön a nevét, többször felfigyeltem az angolkürtösre. Mivel - az amúgy is nagyon informatív - kísérőfüzetben megtalálható a zenekar minden résztvevő tagjának a neve, könnyű volt azonosítani az angolkürtöst: Christine Pendrill szép játékát élvezhetjük...

A 2006-os élő előadás SACD felvételének technikai minősége inkább jónak, mint kitűnőnek nevezhető.
2017. 09. 03. 08:04 
kbz
kbz  
Avatar Beethoven: Összes vonóstriók (Opp. 3, 8 és 9)

Itzhak Perlman - Pinchas Zukerman - Lynn Harrell

Warner, Live recording, 1989-1990

Beethoven nagyon fiatalon írta meg öt vonóstrióját, később a figyelme a vonósnégyesre terelődött. Mivel a vonóstriók számomra is lényegében újdonságok, izgatottan várom az ismerkedést...
2017. 08. 29. 16:05 
kbz
kbz  
Avatar A BBC Magazine legújabb melléklete:

Sibelius: Kullervo

Johanna Rusanen-Kartano (szoprán), Waltteri Torikka (bariton)
BBC Symphony Orchestra and Chorus / Sakari Oramo

Live, 2015

A rendkívül korai mű első két tétele a későbbi, érett Sibelius művek meglepően sok jellegzetességét hordozza. A harmadik tételtől kezdve (amelyben megszólalnak az énekhangok is) azonban már egyre több banális megoldással is találkozunk.
2017. 05. 30. 10:37 
Sipi
Sipi  
Avatar Mostanában kissé leálltam új lemezek vételéről. Egyrészt a rendelkezésre álló hely is vészesen fogy otthon, másrészt már nagyon sok minden megvan, így egyre kevesebb dolog van a kívánságlistámon. Ebben a hónapban ezeket húzhattam ki róla:

i.prs.to/t_200/channelccssa38817.jpg

Az előző két Mahler-lemezük (5. és 9.) a pozitív részleteken túl is kissé csalódás volt, ez (3. szimfónia) most szerintem jobban sikerült.

images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71ZcHmbfzYL._SL1200_.jpg

Ezzel kiteljesedett a Mozart hegedűszonáta-sorozatom, úgyhogy majd nekifogok elejétől végighallgatni mindet. Ezen a két lemezen főként a töredékek és a gyerekkori művek vannak (csembalóval). A gyerekkori művekbe már belehallgattam, azok nem túl érdekesek, de azért egy Mozart-gyűjteményből nem hiányozhatnak.

i.prs.to/t_200/095115075029.jpg

A múltkori (nem túl érdekes) Orfeo-zenekaros Esz-dúr mise után döntöttem el, hogy Harnoncourt felvétel mellé kell egy másik és a Collegium Musicum 90/Richard Hickox lemeze lett a befutó. Egy hallgatás után úgy vélem: megérte. Friss, dinamikus hangzású produkció.

i.prs.to/t_200/harmoniamundihmy292158485.jpg

Az Éliás már régóta megvan Herreweghével és egyre jobban tetszik, régóta vártam, hogy kiadják újra a Paulust is, most láttam, hogy már megtörtént (az első kiadás méregdrágán vehető meg használtan).
2017. 05. 30. 10:24   @pszí (#727)    § (1) 
Sipi
Sipi    
2016. 12. 02. 19:58 
kbz
kbz  

Morton Feldman:The Rothko Chapel

SWRVokalensemble Stuttgart, vez. Rupert Huber

hässler classic

Az idei Arcus Temporum fesztiválon ez volt a legnagyobb élményünk (s azután Budapesten is, a Hallgatás napján). A lemezen is csodálatosan szép...
2016. 11. 29. 19:46 
pszí
pszí  
images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71FNk6G7lgL._SL1033_.jpg

Mit hallgattok most? #2578
2016. 08. 05. 16:12 
pszí
pszí  
images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51QMq2%2Be6wL.jpg

Mit hallgattok most? #2576
2016. 07. 09. 05:51 
Tomás
Tomás  
Avatar Legújabb rendeléseim még meg sem érkeztek:

Johannn Joseph Fux: Concentus musico-instrumentalis (első teljes felvétel!)
Neue Grazer Hofkapelle
cpo, 2016

Anton Bruckner: Motetták
Musica Saeculorum, Philipp von Steinaecker
fra bernardo, 2015

Heinrich Ignaz Franz Biber: Rózsafüzérszonáták
Riccardo Minasi
Bizzarrie Armoniche
Arts, 2008 (SACD) (ez eddig csak másolatban volt meg, és ezzel az utolsó darab másolt CD-t is száműztem 37 teljes felvételt tartalmazó Rózsafüzérszonáta-gyűjteményemből)

A legújabb CD, amit vettem és már meg is hallgathattam, a Rózsafüzérszonáták Hélene Schmitt-féle vadiúj felvétele, amiről a napokban majd posztolok a Cikkekben... ;)
2016. 06. 11. 13:47 
kbz
kbz  
Avatar Jörn Arnecke (*1973): Das Fest im Meer (Esküvő a tengerparton)
- Musikteather in drei Abschnitten

Maite Beaumont, Renate Spingler, Tomas Möwes, Moritz Gogg, Dieter Weller, Jürgen Sacher - ének
Philharmonisches Staatsorchester Hamburg / Cornelius Meister

NCA, 2 SACD, live, 2003

Arnecke különös felépítésű (a különböző helyszíneken játszódó jelentek olykor párhuzamosan jelennek meg) operája feltehetően az első zenedráma, amelyben a konfliktus alapját a menyasszony HIV-fertőzöttsége jelenti. A lány a diagnózis után szakítani akar, de a fiú szerelme erősebb, vállalja az ezzel járó következményeket, megtartják az esküvőt.

A zene "mérsékelten modern", a sokszor recitativo-szerű énekszólamok jól énekelhetőnek tűnnek. A zenekar nagyon kis létszámú (17 zenész), és kórus sincsen, a művet talán leginkább kamaraoperának nevezhetnénk. Néhány jelenete (elsősorban a lírai részek) nagyon szép. Az énekesek közül kiemelkedő a menyasszonyt alakító Maite Beaumont.
2016. 06. 04. 16:23 
kbz
kbz  
Avatar Schubert: C-dúr vonósötös

Quatour Ebène, Gautier Capuçon - cselló

Schubert: Öt dal (Rafaël Merlin átirata: vonósötös kísérettel)

Matthias Goerne - bariton, Quatour Ebène, Laurène Durantel - nagybőgő

Erato, felv: 2015

Schubert C-dúr vonósötöse a klasszikus zene felülmúlhatatlan remekei közé tartozik. Az Ebène kvartett korunk egyik legjobb (számomra inkább a legjobb) vonósnégyese. Sőt, éppen Schubert remekét volt már szerencsém velük - és G. Capuçon-nal - élőben is hallani (igaz, a kvartett mélyhegedűse azóta változott) - csodálatos volt. Várakozásom tehát óriási volt - és nem csalódtam.

Ez az előadás talán egy kicsit romantikusabb a megszokottnál: nagyobbak a kontrasztok, az érzelmi kitörések, váltások (csak egy példa: a harmadik tételben a Trio, a végtelen fájdalmas andante sostenuto után a Presto visszatérése egyszerűen döbbenetes!), de mindenütt meggyőző!

Ha valami kifogásunk lehet: az a hangmérnöki munka átlagossága, ez a kiváló előadás kiváló technikai megvalósítást érdemelt volna. Az Erato felvételén pedig hiányzik a hangzás mélységi tagolása.

A vonósötös mellé "kitöltőnek" öt Schubert dalt vettek fel, Matthias Goerne ezúttal is értő tolmácsolásában. A vonósnégyes csellistája által készített átiratot nyilván a párosítás indokolta, egyéb oka aligha volt, sőt, a visszafogott vonósok még talán annyit sem egészítették ki az énekhangot, mint a zongorakíséret szokta...

És nem tudom szó nélkül hagyni a borító címképét (ld. a #714-nél): ilyen szellemtelenül, ügyetlenül össze-fotoshoppolt borítót rég nem láttam. Persze a cd-t főként hallgatni kell, és nem nézni...
2016. 05. 30. 17:45 
kbz
kbz  
Avatar Egy lényegében véletlenszerűen kiválasztott album:

21st Century Instrumental Solos

Oehms Classics, 2 CD

Az ARD Nemzetközi Zeneszerző Verseny 2002-3-4 évi anyagából készült válogatás. Jörg Widmann, Aribert Reimann, Heinz Holliger, Hans-Jürgen von Bose, Mauricio Kagel, Katja Tchemberdji, Peteris Vasks, Georg Friedrich Haas, David Sawer és Wolfgang Rihm darabjai kétszer hatvan percben.

Jó, túlnyomó többségében kifejezetten élvezetes, többszöri meghallgatásra érdemes alkotások (egy sem "anarchista" zene...)

Jörg Widmann zongorára írt Toccata-ja az általam eddig hallottakból a legélvezetesebb műve, a már rég megismert és megkedvelt Peteris Vasks ezúttal is remekel (nagybőgőre - és némi fütyülésre - írt művével: Bass Trip), és a számomra eddig ismeretlen David Sawer szóló-mélyhegedű darabja (Parthenope) is kiemelkedően nagy élményt jelentett!
2016. 05. 29. 12:03 
kbz
kbz  
Avatar Mendelssohn: 1. szimfónia, c-moll
Mendelssohn: 4. szimfónia, A-dúr, "Olasz"

BBC Scottish Symphony Orchestra
vez. Otto Tausk (1.), Matthias Pintscher (4.)

BBC Music Magazine melléklet

Az 1. szimfóniát még soha nem hallottam, sőt létezéséről is csak áttételesen (ha van második...)

Bár vannak benne tipikus meldelssohnos fordulatok, meglehetősen "ifjúkori zsenge".
2016. 05. 27. 08:31 
kbz
kbz  
Avatar Messiaen: O sacrum convivium!
Messiaen: Cinq Rechants

Danish National Vocal Ensemble
vez: Marcus Creed

OUR recordings, felv: 2014, SACD

Az Aquinoi Szt Tamás szövegére írt négy és fel perces a capella kórust aligha lehet jobban jellemezni, mint amit a kísérőfüzet ír: "Like a forgotten, but dream-recalled lullaby." Boldogság meghallgatni.

A Cinq Rechants című, 12 szóló énekhangra íródott "love-song" ciklus szövegét maga Messiaen alkotta, részint franciául, részint egy általa elképzelt szanszkrit-szerű nyelven (olyan tüneményes zengő sorokkal, mint pl. a 'mayoma kalimolimo'). Az öt tétel az éneklési technikák hihetetlenül széles spektrumát tárja fel. Úgy tűnik, az ilyen színvonalas megszólaltatás nem lehet könnyű feladat az előadók számára.

És még egy megjegyzés az OUR records (részben itt, részben az előző hozzászólásban ismertetett) SACD-jéhez: ritkán találkozni ilyen igényesen megtervezett és kivitelezett borítóval és kísérőfüzettel! Az utóbbi tartalmában is kiemelkedő.
2016. 05. 26. 16:40 
kbz
kbz  
Avatar Messiaen: Trois petites liturgies de la Présence divine

Marianna Shirinyan - zongora, Thomas Bloch - ondes Martenot
Danish National Vocal Ensemble, Danish National Concert Choir
Danish National Chamber Orchestra / vez: Marcus Creed

OUR recordings, felv: 2014, SACD

Keller Andrásék hangversenye (Koncertekről röviden #260) után határoztam el, hogy ezt a csodaszép művet beszerzem. Nem bántam meg! Remek előadás, pompás hangzás! (Így, a szerző által eredetileg tervezett, mindössze 18 szoprán énekest és 12 vonóshangszert - no meg sok ütőst - foglalkoztató együttessel még áttetszőbb, légiesebb a mű, mint a nagyobb kórussal.)
2016. 05. 14. 10:44 
kbz
kbz  
media1.jpc.de/image/w220/front/0/0761203742929.jpg

Atli Heimir Sveinsson (*1938): 3 Trió

Hyperion-Trio

cpo, felv: 2007-2008

Egyelőre a 3. Triót hallgattam meg. Meditatív, kvázi fragmentumokból összeállított zene. A zongora és a pengetéssel játszott vonóshangszerek sokszor kifejezetten cimbalom-szerű hangzásokat produkálnak. Egyáltalán nem kellemetlen hallgatni. Minden esetre egyértelműen a legjobb izlandi szerzőtől való zene, amit valaha is hallottam (ugyanis ez az első...).
KomolyPortál · Komolyzene · Hangfelvételek
Legújabb lemezeink