KomolyPortál · Komolyzene · Általános eszmecsere
Mit hallgattok most?
2017. 10. 14. 09:23   @Anton (#2730)    § (1) 
kbz
kbz    
Sziasztok, a Fesztiválzenekar múltheti koncertje nyomán Sosztakoviccsal ismerkedem, és a 7. szimfóniát hallgatom Petrenko-val.
Szia! Izgalmas mű! Petrenkoval biztosan nagyon jó, ámbár egy ilyen hatalmas zenekari műnél az élő előadás élményével aligha lehet konkurálni...
2017. 10. 13. 19:01 
Anton
Anton  
Avatar Sziasztok, a Fesztiválzenekar múltheti koncertje nyomán Sosztakoviccsal ismerkedem, és a 7. szimfóniát hallgatom Petrenko-val.
2017. 10. 03. 15:19 
kbz
kbz  

Immár több mint 6 éve a felejthetetlen emlékezetű Pszí létrehozta ezt a Portált, azzal, hogy a komolyzene kedvelői kulturált formában cseveghessenek zenéről és más komoly témákról.

Néhány hete szomorúan értesültünk Alapítónk elhunytáról. Bő egy hónapja, megkérdeztem Argon-t (aki tudomásom szerint a gyakorlati honlap-szerkesztői munkákat végzi), hogy mi lesz a Portál további sorsa. Az alábbi biztató választ kaptam tőle:

A folytatás a tagságon múlik. Amíg igény van rá, megpróbálom az oldal működését biztosítani”.

Ekkor elhatároztam, hogy megpróbálom a „tagsági igényt” tesztelni. Egyrészt törekedtem rá, hogy magam tegyek átlag napi egy bejegyzést, másrészt szeptember 11-én felírtam az addigi látogatások számát (a számláló állását bárki megnézheti a lap alján). Most 3 hét elteltével (október 2-án) ismét megnéztem a látogatások számát, és megdöbbenten láttam, hogy – miközben senki más egy sort sem írt be – 21 nap alatt nem kevesebb, mint 17 440, azaz átlag napi 830 látogatás történt! (Nyilván akad, aki egy nap többször is benéz a honlapra, de alighanem olyan olvasó is van, aki nem minden nap „kukkant” be, azért, azt hiszem annyi bizonyára állítható, hogy legalább 3-400 rendszeres Portál-olvasó van.)

Hogy ez a passzív látogatási szám azt jelenti-e, hogy van „igény”a Portálra, azt nem tudom eldönteni.

Ha blogot írnék, biztosan nagyon örülnék ekkora olvasottságnak, de nem blogot kívánok írni (ha azt tenném, nyilván nem más idejét és munkáját venném igénybe a fenntartáshoz!), hanem fórumozni szeretnék. Bármennyire örülök is, hogy szerény bejegyzéseimre, megjegyzéseimre ilyen sokan vagytok kíváncsiak, de higgyétek el és is szívesen olvasnám, hogy Ti mit hallgattok, milyen CD-ket vettetek, melyik felvételt szeretitek, milyen hangversenyekre jártok, stb.

Egy-egy rövid beírás legfeljebb 2-3 percet vesz igénybe, nehezen tudom elképzelni, hogy ne lenne néhány tucat olvasó, akinek 2-3 naponként van ennyi ideje.

Kérlek tehát Benneteket, tiszteljétek meg a Portált beírásotokkal is, próbáljuk meg a Komolyportal.ml-t igazi fórummá tenni!

Üdvözlettel,
kbz
2017. 10. 02. 19:15 
kbz
kbz  
Avatar Schumann: Szimfonikus etűdök

Shura Cherkassky

Decca, 1984

Schumann egyik legnagyobb remekműve, Cherkassky pedig egy igazi mágus!
2017. 10. 01. 19:32 
kbz
kbz  
Avatar Dvořák: G-dúr vonósnégyes, Op. 106

Pavel Haas Quartet

Supraphon, 2010

A Pavel Haas Quartet ragyogó előadását aligha lehet jobban jellemezni, mint amit Dvořák írt a 4. tételhez: con fuoco.
2017. 09. 29. 11:54 
kbz
kbz  
Avatar Mahler-Berio: Fünf frühe Lieder
Mahler-Berio: Sechs frühe Lieder

Thomas Hampson / Philharmonia O / Luciano Berio

Teldec, 1992

Már ezek a korai Mahler-dalok is szépek, Berio hangszerelése meg igazi telitalálat!
2017. 09. 28. 11:38 
kbz
kbz  

Janáček: II. vonósnégyes (Bizalmas levelek)

Pražák Quartet

Egy izgalmas mű, remek előadásban!

*music*
2017. 09. 26. 16:03 
kbz
kbz  
Avatar A minap szerepelt a Mezzo tv műsorán egy alapvetően szép előadásban, de úgy éreztem meg kell hallgatnom az általam legjobbnak , legizgalmasabbnak tartott felvételt:

Mozart: Requiem

B.Schlick, C.Watkinson, C.Pregardien, H. van der Kamp
Koor van de Nederlandsee Bachvereniging / The Amsterdam Baroque Orchestra
vez.: Ton Koopman

Erato, 1989
2017. 09. 21. 15:29 
kbz
kbz  
Avatar Tegnap bemászott a fülembe, muszáj volt feltennem:

Rossini: Stabat Mater

C. Malfitano, A. Baltsa, R. Gambill, G. Howell
Coro e Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino
Riccado Muti

EMI, felv. 1981.

Különleges remekmű, még akkor is, ha a zene hangulata nem mindig vág össze a megzenésített szövegével. Ez a Muti vezényelte előadás méltó választ ad sok kifogásra: a szokásosnál lassúbb tempókkal lényegesen csökkenti a sokszor kritizált "vígoperai" hangvételt.

Csak érdekességként: a mű teljes előadási ideje a sokat játszott Kertész István-féle felvételen 53'47", itt 61'24". Óriási különbség, s ezúttal - azt hiszem - Muti érzi helyesen.

Még egy szubjektív megjegyzés: ahogy itt az "in amando" rész megszólal, az maga lélegzetelállító.

2017. 09. 20. 16:35 
kbz
kbz  

Beethoven: 11 bagatell, Op. 119

Rudolf Buchbinder

apex (eredetileg Teldec, 1977), AAD

Ezek a darabok lényegében az utolsó szonátával egy időben íródtak. Feltűnő a bagatellek rövidsége: valamennyi rövidebb két percnél, a 10., "Allegramente" előadási ideje mindössze 15 másodperc.

Az egész CD (26 bagatell), amely akár -  Monty Pythonékat plagizálva - a Für Elise not included címet is kaphatná, igazi gyöngyszemek sorozata, gondolom, gyakran elő fogom venni...
2017. 09. 18. 15:52 
kbz
kbz  
Avatar Folytattam az ismerkedést:

Beethoven: c-moll bagatell, WoO 52 (1797)
Beethoven: Hét bagatell, Op. 33 (1802)
Beethoven: C-dúr bagatell, WoO 56 (1804)

Rudolf Buchbinder

Ezek a korai bagatellek is nagyon élvezetés zenék, még ha olykor visszaköszönnek is a nagy tanítómesterek...
2017. 09. 16. 18:50 
kbz
kbz  
Avatar A Beethoven vonósnégyesek iránti rajongásom következménye, hogy a mester zongoramuzsikája nálam kissé háttrébe szorult. Szeretnék a lemaradásból valamennyit ledolgozni, ezért szereztem be egy Cd-t, amelyen valamennyi Bagatell szerepel, s mint a rossz krimiolvasó, hátulról kezdtem:

Beethoven: Hat bagatell, Op. 126

Rudolf Buchbinder

2017. 09. 07. 21:11 
kbz
kbz  
Avatar Beethoven: 4. és 5. vonóstrió, Op. 9, No. 2 és 3

Itzhak Perlman - Pinchas Zukerman - Lynn Harrell

Warner, Live 1990

Nem sok újat tudok írni az előzőekhez képest: a klasszikus kamarazene barátainak nagyon ajánlom ezt a 2 CD-s albumot.
2017. 09. 05. 10:43 
kbz
kbz  
Avatar Beethoven: 3. (G-dúr) trió, Op. 9, No. 1

Warner, Live 1989

Sok más mellett a IV. tétel (Presto) fergeteges vidámságáért is érdemes megvenni az egész albumot! (Olcsóbb, mint bármely antidepresszáns feliratása  *desire* ) 
2017. 09. 04. 14:27 
kbz
kbz  
Beethoven: 2. (D-dúr) "Szerenád" trió
, Op. 8

Warner, Live 1989

A második trióban - nevének megfelelően - nincsenek olyan mélységek, mint az elsőben, van viszont egy sor szép dallam és egy sereg sziporkázóan szellemes, kifejezetten humoros részlet!
2017. 09. 03. 13:49 
kbz
kbz  
Avatar Beethoven: 1. (Esz-dúr) trió, Op. 3

Warner, Live 1989

Ez a trió számomra nagy meglepetés. Valami korai, amolyan kissé haydnos-mozartos zenére számítottam. Ezzel szemben a muzsika igazi Beethoven. Különösen megdöbbentő a IV. tétel (Adagio), amely már a sokkal későbbi nagy Beethoven műveket előlegezi...
2017. 09. 02. 21:29 
kbz
kbz  

Benny Goodman / Boston Symphony String Quartet

Sony, felv: 1956

Bár a Klarinétötös Benny Goodman felvételei közül elsősorban a Budapest Vonósnégyessel készült felvételt (1953) szokták kiemelni, ez az előadás is első rangú. 
2017. 08. 30. 10:43 
kbz
kbz  
Mozart: Klarinétverseny

Benny Goodman / Boston Symphony Orchestra / Charles Munch

Sony, felv: 1956

Legendás felvétel. A Sony DSD remastering (2013) fantasztikusan tisztává tette a zenekari kíséretet.
2017. 08. 02. 11:00 
Sipi
Sipi  
Avatar Sajnálattal hallom a hírt. Nyugodjon békében!

Sajnos nekem nem áll most módomban zenét hallgatni, de hétvégén azt hiszem, részemről a megemlékezéshez egyetlen szerző lesz megfelelő: Csajkovszkij.
2017. 08. 02. 10:02   @argon (#2710)    § (1) 
vichy
vichy    
Kedves Pszí emlékére, az Ő legszebb zenéjét hallgatom. R.I.P.

Mahler: 6. szimfónia - Andante moderato, BPO/Karajan

Kedves Argon!

Őszinte részvétem a családnak. Nekünk is hiányozni fog!

Üdvözlettel:

Vichy
KomolyPortál · Komolyzene · Általános eszmecsere
Mit hallgattok most?